Info

WHAT will be done

Description:

Me kouluna, oppilaiden ja henkilökunnan kanssa osallistutaan: Call for Action kampanjiaan. Meillä on jo kaikki kerrätys astiat ja kierrätetään koko koulun voimin. On muovin, paperin, lasi, pahvin, biojätteen, metallin ja sekajätteen kierrätys astiat. Kuten kerroin niin meillä todella hyvät mahdollisuudet kierrättää ja toteuttaa asia.

Olemme koulussa myös ympäristö tiimi, oppilaiden kanssa. Jutellaan yhdessä pystytään parhaiten toteuttamaan ja kierrättämään asioita/roskia. Ja vähentämään biojätettä.

Meillä on myös koulussa keväällä ja syksyllä omat hävikki viikot. Kuulutamme koko koululle siitä aamunavauksessa ja opettajat kertovat oppilaille, mitä se tarkoittaa. Mainostetaan myös ruokasalissa julisteilla ja pöytäkartiolla ja punnitaan biojätteet.

Ruokahävikkin me todella paljon panostetaan. Kokkina minä muokkaan aina reseptejä jos näyttää, että ruoka ei maistu oppilaille ja muokkaa niin myös mahdollisuutta biojätettä. Myös vaihdetaan joku ruoka pois listalta jos näyttää ei maistu ja keksitään/miettään tilalle uusi ruoka. Ylijäämää ruokaa me myös myydään henkilökunnalle jotta tulisi mahdollisimman vähän biojätettä.

Elokuussa tehtiin kouluruoan suosikki/inhokki -kysely ja sen perusteella syksyn ruokalistasta jätettiin pois pyttipannu ja risotto. Uusina ruokalajeina otettiin mukaan pyörykät tomaattikastikkeessa ja perunagratiini. Mieluisalla ruualla on tarkoitus vähentää hävikkiä.

Kierrätys vielä:

Me koululla hankitaan huonekalut aina käytettyinä. Opettajat neuvoo oppilaita kierrätetään tavararoita/roskia ja meillä on kaikki luokissa omat kierrätys astiat.

Location

WHERE it will take place

Country:

Finland

Address:

Tampere
Ketarantie
4 E
33680

Action Developer

WHO will run the show

Entity:

Tampereen Kristillinen Koulu
# Educational Establishment

How can you get in contact:

https://www.takriko.fi/
tommi.kuusimaki@takriko.fi

• WHEN

will it happen?

Dates of the proposed action:

18/11/24, 19/11/24, 20/11/24, 21/11/24, 22/11/24

• WHY

join hands and minds to prevent waste?

Check out other actions that will cover these themes:

Thematic Focus: Food WasteWaste sorting and recycling

Help the world,
share this action!

Related actions